APRIL 19th

 

BEGIN EMERGING ARTIST COMPETITIONS

COMPETITION TIME: 9:00AM-9:30AM

EMERGING GROUND DUO & GROUP ACTS:

July Coronel, Gicgliola Cavallini, Stefania Cavallini

 

Kaho Ohara, Kosa Yatagawa, Hana Chinda, Sachika Imoto

 

Matt Fields-Johnson, Elizabeth Overton

 

Kaylin Saur, Aryeh Lax

 

Mark Stewart, Sienna Martinez

 

Tomoyuki Saito, Naoki Tokuhira, Taisuke Fukumoto, Taichi Mitsui, Ayako Miyake, Shunichi Takahashi, Yuji Ohira, Takamitsu Sofue, Yu Yamamoto, Nobuhisa Takeshi

COMPETITION TIME: 9:30AM-10:40AM

EMERGING GROUND SOLO MIXED:

Shadai Wakuta

Natsumi Miyazaki

Hiromi Toyoda

Gicgliola Cavallini

Yoshihisa (Talattalatta) Suehiro

Jesse Patterson

Tomonori Muraoka

Akira Takeshima

Junichi Ishida

Junji Nakasone

Hayato Kobayashi

July Coronel

Yoshihisa (Talattalatta) Suehiro

Eric Higgins

 

COMPETITION TIME: 10:40AM-11:20AM

EMERGING CONTORTION AND HANDBALACING (SOLO)

Kaho Ohara

Kosa Yatagawa

Hana Chinda

Sachika Imoto

Megumi Sakamoto

Sienna Martinez

Tyler Jacobson

 

COMPETITION TIME: 11:20AM-12:05PM

EMERGING DUO AND GROUP AERIAL:

Kyle Suib, Shayna Rutledge

 

Lindsay Straus, Elizabeth Newlin

 

Aaron McCoy, Charlee Davis

 

Ben Girvin, Kayla Thornton

 

Manami Endo, Maiko Tanaka

 

Gio Palacino, Caroline Poe

 

Amy Melbye, Elizabeth Newlin

 

Charlene Hoover +4

Lindsey Billings/Ava Kaplezak

COMPETITION TIME: 12:15PM-12:55PM

EMERGING ARTIST SOLO AERIAL OTHER (including static trapeze) 22-:

Stormy Hovan

Shayna Rutledge

Stefania Cavallini

Mary Nerad

Sarah Cohen

Stormy Hovan

Adrienne Fleming

Sophia Frusco

COMPETITION TIME: 12:55PM-1:35PM

EMERGING ARTIST SOLO AERIAL OTHER (including static trapeze) 23+:

Eduardo Barron

Kohei Horie

Sarah Colby

Alex Lukanov

Erica Emmons

Jesse Finkelstein

Erika Radcliffe

Garrett Allen

COMPETITION TIME: 1:35PM-2:30PM

EMERGING ARTIST DANCE TRAPEZE SOLO:

Brian Ungar

Laurel Castenholz

Lauren Cook

Emanuel Laurino

Camille Osborne

Danica Saeger

Stormy Hovan

Shayna Rutledge

Keisuke Kameyama

Ava Kaplezak

Olivia Lackey

COMPETITION TIME: 2:30PM-3:20PM

EMERGING ARTIST AERIAL HOOP SOLO 26+:

Ricardo Barcena

Aracelli Sevilla

Atsuko Miyauchi

Jazel Serate

Kayla Thornton

Deborah Espinosa

Matthew Casey

Kelsi Mathey

Hiromi Yoshida

Jody Poth

 

COMPETITION TIME: 3:30PM-4:20PM

EMERGING ARTIST AERIAL HOOP SOLO 25-:

Ciara Bogdanovic

Amanda Wormald

Sydney Wilson

Ben Girvin

Enna Maricci

Joelle Nye

Mariah Wise

Quinn Busch

Kalista Russell

Lygia Way

 

COMPETITION TIME: 4:20PM-5:30PM

EMERGING ARTIST AERIAL TISSUE SOLO:

Nichole Nance

Margarita Mawyin

Maddie Seay

Masami Saso

Minami Hirose

Izumi Hara

Annie Mielke

Ava Kaplezak

Hinata Hayashi

Cassie Caldwell

Kendall Knowles

Joelle Nye

Isabela Lopes

Kayla Olsen

AWARD CEREMONY 5:30PM OUTSIDE THE TENT

Your exact rehearsal and performance time will be published at the end of March. If YOU DO NO SEE your name on the schedule and you registered before February 14th, 2019 please email info@thevivafest.com Note you may be scheduled with your school or under a combined discipline (like aerial other) so please carefully look at the entire schedule before emailing us.

 

COACHES and anyone calling aerial lift cues, please study this video as a good example of how to proceed verbally with the motor operator: https://vimeo.com/252597246/3cde905c27